1. Koľko to stojí ?
Nestojí to nič , okrem poplatku u lekára a za výpis z registra trestov .
2. Čo všetko k tomu potrebujem ?
Na začiatku sú obvykle potrebné potvrdenia o zamestnaní , plate , zdravotnom stave , bezúhonnosti a bývaní . Všetko ostatné si úrad zisťuje sám .
3. Ako dlho trvá celý proces ?
Celý proces od podania žiadosti cez prípravu až po príchod dieťatka môže byť dlhý od pár mesiacov až po roky všetko to záleží od toho v akom kraji a s akými požiadavkami idete proces riešiť .
4. Aké podmienky musím spĺňať ?
Zákonnou podmienkou je aby šlo o dospelého a bezúhonného (bez záznamu v registri trestov) občana Slovenskej republiky , ostatné veci ako bývanie , zdravie a práca by mali byť samozrejmosťou
5. Kam treba ísť ?
Prvé kroky by mali viesť na úrad práce sociálnych vecí a rodiny odbor sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately , kde budúci rodičia dostanú zoznam dokladov ktoré majú doniesť a dotazník s požiadavkami na dieťatko a a základnými informáciami o sebe .
6. Budem to dieťa ľúbiť ?
Nemusí to prísť hneď a preto existuje tzv. predosvojiteľská starostlivosť (obdobie pred samotnou adopciou) počas ktorej si s dieťatkom viete upevňovať váš vzťah , aby z toho mohla vzniknúť pravá rodičovská láska .
7. Ako prebieha výber dieťatka
V dnešnej dobe to začína celé u pani úradníčky ktorá na základe spisu konkrétneho dieťatka kontaktuje kandidátov ktorí by boli vhodní následne na to si oni pozrú daný spis a rozhodnú sa či dieťatko chcú vidieť aj osobne . Potom nasleduje už samotné stretávanie a riešenie ďalších vecí .
8. Čo by som sa mal o dozvedieť a riešiť keď už príde dieťa
Keď dieťatko príde nastúpi adaptačný proces v ktorom je najdôležitejšie aby si zvykalo hlavne na nových rodičov a vybudovalo si k ním väzbu . Pokiaľ ide o formálnu stránku veci . Prvá zastávka po prijatí dieťatka doma a schválení súdom by mala viesť na úrad práce kde sa vybavia všetky dávky na ktoré má nový rodič nárok . ( rodičovský príspevok , rodinné prídavky , jednorázové príspevky a pri pestúnoch aj opakované príspevky na starostlivosť o dieťa ) . Potom môže nasledovať napríklad aj vybavovanie trvalého pobytu .